Terenska nastava Šibenik - Knin

Autor: Luka Tatomir, 23. 11. 2019.

U petak, 18. listopada 2019. godine, učenici i profesori naše škole išli su na terensku nastavu u Šibenik i Knin.

Prvo odredište – Šibenik, Krešimirov grad.

Jedna od znamenitosti tog primorskoga grada jest košarkaško igralište i četvrt iz koje potječe naša – ali i svjetska –košarkaška legenda Dražen Petrović, koji je među ostalim pohađao ekonomsku školu i koji je, nažalost, u 29. godini izgubio život u prometnoj nesreći.

Posjetili smo i šibensku katedralu sv. Jakova, najvažnije graditeljsko ostvarenje 15. i 16. stoljeća u Hrvatskoj, s njezinom poznatom i prekrasnom krstionicom, radom poznatoga graditelja Jurja Dalmatinca.

Drugo odredište – Knin, Zvonimirov grad.

Knin je jedan od najstarijih gradova u Hrvatskoj, ali i u Europi, a njegova poznata Kninska tvrđava jedan od najvećih hrvatskih fortifikacijskih spomenika te druga po veličini vojna fortifikacija u Europi. Posjetili smo i Kninski muzej, koji se nalazi unutar Kninske tvrđave, gdje smo se uz riječi vodiča vratili u doba Domovinskog rata, osobito u doba vojno-redarstvene akcije u kojoj je oslobođen sam Knin – Oluje. Slikali smo se i kod hrvatske zastave koja se vijori s Kninske tvrđave, koja je jedan od nekoliko najvažnijih simbola toga razdoblja nedavne povijesti. Zastavu je nakon oslobođenja Knina idući dan postavio prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman.

Ova terenska nastava zbližila nas je, zabavila i mnogo toga naučila.