GRADONAČELNIKOVO OBRAĆANJE MATURANTIMA

Autor: Dubravka Šelendić, Unknown , 27. 5. 2020.

Drage maturantice, dragi maturanti,

došli ste do kraja svog srednjoškolskog obrazovanja i do kraja možda najljepšeg poglavlja u vašem mladenačkom životu. Očekivali ste, siguran sam, drugačiji kraj. Veseliji, svečaniji i raskošniji, odnosno onakav kakav su imale brojne generacije zagrebačkih maturanata prije vas. No, vi ćete, nažalost, ispisati drugačiju povijest.

U ovoj školskoj godini, koja je bila opterećena epidemijom COVID-19 i teškim potresom koji je pogodio Grad Zagreb, na vašim je leđima bio najveći teret. Mnogo vam je toga uskraćeno i nitko vam nikada neće nadoknaditi sve ono na što ste imali pravo, a niste uspjeli dobiti. Vjerujem da imate pomiješane emocije i da osjećate kako zadovoljstvo i ponos jer ste usprkos svemu došli do kraja, tako i strepnju i bojazan zbog onoga što je pred vama – obrana završnih ispita i ulazak na tržište rada ili pak državna matura i upisi na fakultet.

Nekima od vas ovo je bila i posljednja godina koju su trebali provesti u školskoj klupi. No, ta klupa neočekivano je zamijenjena računalom u vlastitom domu i nastavom u kojoj je izostao neposredan kontakt s vršnjacima i nastavnicima. Ako i osjećate da vam je nanesena nepravda, imate na to puno pravo. Ova se godina vaše mladosti nikad više neće vratiti. Vi ste generacija koja nije imala svoju Norijadu, generacija koja nije plesala na svojoj maturalnoj večeri i koja se nije mogla u suzama i zagrljaju oprostiti od prijatelja i nastavnika. Vi ste drugačija generacija jer ste preživjeli drugačije i nikad doživljene izazove. Siguran sam da će vas to učiniti jačima i pomoći vam da i u budućnosti budete spremni na nove i nepredvidljive izazove.

No, ono što vam niti jedan virus i niti jedan potres ne mogu oduzeti, to su vaši snovi. Neki od vas su posljednjih mjeseci svoje snove stavili na čekanje, ali vjerujem da ih nisu izgubili. Život ima smisao kada slijedimo svoje snove. Vaša mladost skriva u sebi zavidnu snagu i ja sam siguran da će vam život, koji je pred vama, pružiti još mnogo prilika. Uvjeren sam da ćete jednom ponovno plesati i družiti se sa svojim kolegama. Možda ne ove godine, ali sigurno na nekoj budućoj obljetnici mature. Siguran sam da ćete i sve one lijepe rezultate, koji su vam bili uskraćeni u ovoj godini, ostvariti u svojoj budućoj profesionalnoj karijeri ili akademskom radu.

Zbog svega što ste ove godine doživjeli i preživjeli, vi, drage maturantice i maturanti, možete i znate drugačije. U vama se skriva nemjerljiva snaga. Ponesite sa sobom sva znanja, mudrosti i lijepa sjećanja i budite sretni zbog novog početka koji je pred vama. Vjerujem u vas i vaš uspjeh i želim vam od srca svako dobro u svemu onome što vas čeka na vašem profesionalnom i osobnom putu.

Vaš gradonačelnik

Milan Bandić