POVIJEST DRUGE EKONOMSKE ŠKOLE

Druga ekonomska škola utemeljena je na tradiciji:

1. Druge državne trgovačke akademije /Savska 77 (1941. - 1945.)
  2. Drugog ekonomskog tehnikuma (1948. - 1951.)
  3. Druge ekonomske škole / Klaićeva ulica 7 (1956.)
  4. Druge ekonomske škole / Savska 77 (1958.)
  5.  Ekonomskog obrazovnog centra Boris Kidrić / Medulićeva ulica i Dobojska ulica (1977.)

1945. godine Prva i Druga državna trgovačka akademija spojene su u jednu u Savskoj 77. Škola je imala preko 20 razreda. 1947. godine mijenja se trajanje Trgovačke akademije sa tri na četiri godine. Ukida se naziv Trgovačka akademija i uvodi novi naziv Ekonomski tehnikum. Ponovno dolazi do podjela na Prvi i Drugi ekonomski tehnikum 1948 godine. 1953. godine dolazi do spajanja Prvog i Drugog ekonomskog tehnikuma i nastaje jedan veliki Ekonomski tehnikum s više od 900 učenika. 1956. godine ponovno dolazi do podjele na Prvu i Drugu ekonomsku školu. Druga ekonomska škola seli u Klaićevu ulicu, no 1958. godine ponovo se vraća u Savsku 77.

Godine 1955. je sagrađena zgrada u Dobojskoj ulici na Trešnjevci, sadašnje sjedište Druge ekonomske škole, no zgrada je tada bila građena za novoosnovane XIII. i XIV. gimnaziju. Bila je to jedna od najsuvremenijih škola tog doba. Prema projektu je trebala sadržavati 16 učionica, tri amfiteatralna kabineta, tri učeničke radionice, dva foto laboratorija, crtaonu i pjevaonu, gimnastičku dvoranu te školsku knjižnicu. No, kako to obično biva, izvedba ne prati uvijek zamisli i rokove projektanta pa je tako škola građena pune tri godine i tijekom prvih godina upotrebe zamijećeno je i otklonjeno puno nedostataka. Nešto kasnije, 1958., škola dobiva i kolni ulaz na tadašnju Ulicu Rade Končara, današnju Ozaljsku.

Nakon što je 1961 godine XIV. Gimnazija napustila ove prostore, u lipnju 1962. u zgradu u Dobojskoj useljava se IX. gimnazija pa sljedećih godina u zgradi zajedno djeluju obje gimnazije, VIII. i IX.  01.01.1966. dolazi i do njihova spajanja i novonastala gimnazija dobiva ime Gimnazija Trešnjevka.

Godine 1977. dolazi do reforme srednjoškolskog sustava koju je proveo tadašnji Republički sekretar za prosvjetu i kulturu Stipe Šuvar i kojom se ukidaju gimnazije te se uvode tzv. “škole usmjerenog obrazovanja” (u narodu poznatije pod imenom “šuvarice”). U novoosnovani Centar za odgoj i obrazovanje ekonomskih djelatnika za organizaciju i informatiku (kasnije Ekonomski obrazovni centar Boris Kidrič) udružuju se sljedeće škole:

• Prva ekonomska škola Boris Kidrič (Medulićeva 33)
  • Druga ekonomska škola (Klaićeva 7, Savska 77)
  • Treća ekonomska škola Božidar Adžija (Nalješkovićeva 4)
  • X. gimnazija (Medulićeva 33)
  • Gimnazija Trešnjevka (Dobojska 12)
  • Srednje radničke škole Radničkog sveučilišta – nekad Ulica proleterskih brigada 68, danas Pučko otvoreno učilište u Ulici grada Vukovara

Školske godine 1989./1990. ekonomski obrazovni centar je imao 97 razreda (uključujući i tri područna odjeljenja u Jastrebarskom te sedam za školovanje odraslih) u kojima su se učenici obrazovali za zanimanja ekonomskog stručnog radnika i inokorespondenta. U školi je bilo zaposleno 146 nastavnika, 12 osoba u računovodstvu i administraciji te 31 tehnička osoba.

Današnji tip škole nastao je 1991. godine kada s osamostaljenjem Hrvatske dolazi i do ponovne reforme sustava obrazovanja te se 12.07.1991. ukida Obrazovni centar i iz njega nastaju tri škole: Prva ekonomska škola, sa sjedištem u Medulićevoj 33, Druga ekonomska škola i IX (opća) gimnazija,  obje sa sjedištem u Dobojskoj 12.

Druga ekonomska škola u Dobojskoj ulici

Sporazumno je utvrđeno da objektom u Dobojskoj 12 gospodari IX. gimnazija uz ugovor o ravnopravnom korištenju Druge ekonomske škole. Zgrada u Dobojskoj 12 nalazi se na području bivše Mjesne zajednice "Stara Trešnjevka", raspolaže s 30  učionica, od čega i specijalizirane učionice za biologiju, fiziku, kemiju i informatiku. Zgrada ima dvije knjižnice, od kojih knjižnica Druge ekonomske škole broji oko 10.220 knjiga, upravni trakt na I. i II. katu s dvije zbornice te po pet ureda za administraciju i stručne suradnike. Pored toga objekt raspolaže s dvoranom za tjelesnu i zdravstvenu kulturu te školskim igralištem. U prizemlju se nalazi kantina namijenjena učenicima i osoblju. U podrumskom dijelu imamo sklonište namijenjeno za 900 osoba. Također postoji stolarska radionica za održavanje objekta.

« Srpanj 2017 »