Autor: Jelena Dolenec, 31. 5. 2017.

Želite li pomoći da se glas djece snažnije čuje u društvu i da se jasnije sagledaju potrebe djece i mladih, želite li zajedno sa svojim vršnjacima aktivno zastupati dječja prava, ispunite obrazac prijave za MMS i pošaljite ga pravobraniteljici.

Vaše prijave razmotrit će sadašnji članovi MMS-a čiji je mandat pri kraju. Oni će, zajedno s pravobraniteljicom i njezinim suradnicima, izabrati novih 20 članova za sljedeće razdoblje od tri godine.  U prijavi se trebate ukratko predstaviti, navesti što vas je motiviralo da se javite na natječaj i objasniti zašto mislite da biste baš vi trebali postati članom MMS-a.

Svaki kandidat se prijavljuje sam, po vlastitoj želji i odluci. Ne prijavljuje ga škola, dom ni klub, niti on predstavlja svoju školu ili grad. Član MMS-a zastupa svoje mišljenje, predstavlja sebe samog i upoznaje pravobraniteljicu sa svojim mišljenjem o položaju djece u društvu, o onome što je po njegovom mišljenju važno i potrebno djeci.

Članovi MMS-a su djeca u dobi od 12 do 18 godina koji pomažu pravobraniteljici za djecu kao njezini SAVJETNICI i SURADNICI (prijaviti se mogu učenici 1. i 2. razreda srednje škole). Putem e-foruma i na sastancima s pravobraniteljicom i njezinim suradnicima razmjenjuju mišljenja o raznim temama i pitanjima važnim za djecu.

Često i sami predlažu teme za raspravu i aktivnosti MMS-a, a predlažu i neke aktivnosti Ureda pravobraniteljice. Oni su i svojevrsni AMBASADORI pravobraniteljice, kad svojim vršnjacima prenose informacije o njezinom radu i zaštiti dječjih prava. Što sve rade i koja je njihova uloga, pročitajte na stranici azanas.dijete.hr u rubrici MMS.