Aljmaš – Kopački rit - Osijek

Odredište naše školske terenske nastave ove godine ponovo je bio istok Hrvatske – prekrasne Slavonija i Baranja kojima se uvijek s radošću vraćamo. Nastava je realizirana 12. listopada 2022., a itinerar je uključivao marijansko svetište u Aljmašu, park prirode Kopački rit i grad Osijek.

U svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu dočekali su nas današnji te umirovljeni upravitelji svetišta, preč. Tomislav Ćurić i preč. Ante Markić.  Upoznali su nas s poviješću samog svetišta, napose teškog razdoblja Domovinskog rata kada je Gospa Aljmaška zajedno s mještanima bila u progonstvu, ali i životom ovdašnjih ljudi tijekom višestoljetnog postojanja mjesta i svetišta. Danas svetište krasi moderna crkva izgrađena na mjestu stare koju su srpski agresori srušili u Domovinskom ratu, a vjernici je posjećuju tijekom cijele godine. Puni dojmova s ovog, za Hrvate istočnog dijela naše Domovine, ali i za sve nas, svetog i napaćenog mjesta, krenuli smo prema svojem drugom odredištu.

Baranja obiluje prirodnim ljepotama od kojih je najpoznatiji park prirode Kopački rit. Park obuhvaća poplavno područje između Drave i Dunava te je stanište raznih ptica močvarica i ostalih močvarnih životinja i biljaka iznimnog značenja u ekosustavu. Edukacijska plovidba brodom učenicima i nastavnicima približila je važne činjenice i zanimljivosti parka i njegovih stanovnika te predivni jesenski pejzaž.

I na kraju - Osijek, ili rimska Mursa. On je dao ovoj terenskoj nastavi poseban šarm svojim sadržajem i gostoprimstvom. Slavonci su doista iznimno dragi ljudi. Grad nudi nekoliko atrakcija iznimne kulturne i povijesne vrijednosti kao što su Tvrđa, konkatedrala sv. Petra i Pavla, Europska avenija i dr. Nakon zajedničkog obilaska, slobodno vrijeme proveli smo šećući uz Dravu, uživajući u gastronomiji i druženju, ali i u ljepotama Slavonije. Veselimo se povratku nekom drugom prilikom, jer još je toliko toga lijepoga ostalo za vidjeti i čuti.